Jesteśmy UNIWERSYTETEM!

Aktualności

Laboratoria Instytutu Neofilologii UBB otwarte dla uczniów

Data: 12.09.2024 Kategoria: Wydarzenia
W dniach 26-27 września, zapraszamy uczniów szkół w podróż po nowoczesnych, innowacyjnych ścieżkach humanistyki i laboratorium, jakim dysponuje Instytut Neofilologii.
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Celem Otwartych Laboratoriów UBB jest pokazanie uczniom, że Uczelnia to nie jest tylko miejsce, gdzie można zdobywać wykształcenie i zawód, ale również rozwijać swoje zainteresowania dzięki nowym, doskonale wyposażonym salom laboratoryjnym, z dostępem do nowoczesnych technologii oraz z pomocą znakomitych wykładowców, którzy z pasją podchodzą do swojej prac. 

W laboratoriach UBB uczniowie będą mogli zobaczyć na czym polega praca naukowca, poznać metody badawcze, a także samemu skorzystać ze specjalistycznych narzędzi pod okiem pracowników naukowych i laboratoryjnych oraz studentów UBB.  Warsztaty zwrócą uwagę uczniów na problemy, nowe rozwiązania i technologie, naukę umiejętności praktycznych oraz zgłębianie i odkrywanie nowoczesnych zagadnień.

Spotkania z pracownikami Instytutu Neofilologii i innych jednostek Wydziału Humanistyczno-Społecznego odbędą się w różnych ścieżkach w dniach 26-27 września br., a obejmują następujące bloki w różnych grupach:

Pracownik Sala Temat Data Treści
dr Lidia Romaniszyn-Ziomek L135 Od słowa do słowa - warsztaty stylistyczne czwartek; 26 września 2024 Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników ze sposobami różnicowania wypowiedzi; uświadomienie znaczenia używanych słów oraz nauka formułowania komunikatów w zależności od funkcji i sytuacji komunikacyjnej.
dr Michał Lisecki B311 Technologie w tłumaczeniu (CAT) czwartek; 26 września 2024 W dobie globalizacji, precyzyjna i szybka komunikacja międzykulturowa jest kluczowa. Technologie komputerowe w tłumaczeniu (CAT) rewolucjonizują proces translacji, zapewniając nie tylko dokładność, ale i efektywność. Narzędzia CAT, takie jak pamięci tłumaczeniowe, tłumaczenie maszynowe i zaawansowane słowniki, wspierają tłumaczy w zachowaniu spójności terminologicznej i oszczędności czasu. Dzięki integracji z najnowszymi technologiami sztucznej inteligencji, CAT umożliwia tworzenie tłumaczeń wysokiej jakości w rekordowym czasie. W toku spotkania uczestnicy będą mogli poznać oprogramowanie, z którego korzystają studenci translacji na UBB.
dr Anna Foltyniak-Pękala L134A Komunikacja niewerbalna w sieci czwartek; 26 września 2024 Komunikacja "twarzą w twarz" w świecie rzeczywistym to nie tylko to, co mówimy ale też wszystkie te informacje, które (często nieświadomie) przekazujemy pozawerbalnie. Jak zatem poradzić sobie pozbawionym gestów, mimiki, intonacji świecie wirtualnym? Nad tym właśnie zastanowimy się podczas warsztatu próbując znaleźć odpowiedzi na pytania. Jakie znaczenie mają emotikony? Po jakim czasie odpowiadać na wiadomości? Jak napisać skuteczny e-mail? Jakie znaczenie mają emotikony...?
dr hab. Libor Pavera L134A Metafory języka: Przeszłość i teraźniejszość – od LTI do fake news // The Power of Metaphors: Past and Present – From LTI to Fake News piątek; 27 września 2024 Analiza roli metafor w języku na przestrzeni historii i współczesności. Omówimy, jak język był wykorzystywany i zniekształcany w przeszłości, ze szczególnym uwzględnieniem języka Trzeciej Rzeszy (LTI), oraz jak język może być manipulowany dzisiaj, zwłaszcza w kontekście fake news.
mgr Aleksandra Hasior B311 Tłumaczenie symultaniczne z języka hiszpańskiego piątek; 27 września 2024 Celem warsztatów jest pokazanie uczestnikom możliwości zawodowych, jakie daje im znajomość języka obcego. Warsztaty polegają na krótkich "wprawkach", przygotowujących do pracy w kabinach do tłumaczenia symultanicznego. Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest znajomość języka hiszpańskiego na poziomie A1 (podstawowa).

Udział w Otwartych Laboratoriach UBB jest bezpłatnyW ramach Otwartych Laboratoriów UBB, które odbędą się w dniach 23 – 27 września 2024 roku, zapraszamy uczniów szkół w podróż po nowoczesnych, innowacyjnych laboratoriach, jakimi dysponuje Uniwersytet Bielsko-Bialski.

Uczelnia przygotowała na każdy dzień wstępny harmonogram, w którym podany został szeroki wachlarz wyboru zestawów warsztatów z zakresu nauk technicznych, humanistycznych, społecznych, nauk o zdrowiu oraz nauk przyrodniczych. Nauczyciele wraz z uczniami mogą wybrać spośród kilkudziesięciu ścieżek odpowiednie warsztaty zgodne z ich potrzebami czy obszarami kształcenia. Każda ścieżka (dla jednej grupy) zawiera program złożony ze wspólnego spotkania z gościem specjalnym ze świata nauki, który przekaże ciekawe informacje popularnonaukowe oraz z warsztatów odbywających się w trzech laboratoriach. Na zakończenie zaplanowano poczęstunek i możliwość obejrzenia ciekawej wystawy technicznej.

To tu naukowcy i studenci zgłębiają tajniki swoich dziedzin, przekuwają teorię w praktykę i stają się specjalistami na miarę oczekiwań współczesnego rynku pracy. Organizacja spotkania z nauką w laboratoriach stała się już tradycją. Do tej pory zorganizowano już 12 edycji tego wydarzenia, które z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Korzystając z przygotowanego wirtualnego spaceru po laboratoriach UBB wzbogaconego o dodatkowe informacje i filmiki, uczniowie będą mieli też możliwość zapoznania się  z pozostałymi laboratoriami, których nie mieli okazji obejrzeć w trakcie warsztatów. Informacje i zdjęcia laboratoriów prezentowanych podczas tego wydarzenia zebrano również w przygotowanym  przewodniku po laboratoriach dostępnym w formie zbroszurowanej i elektronicznej.

Zarejestruj się na wydarzenie

Zapraszamy na wirtualną podróż po UBB.(laboratorium IN znajduje się w budynku B, sala B-311)

©2024 Instytut Neofilologii UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Admin: Michał Lisecki

Zapisano